03. 12. 2015 ob 06:41
Ne prilepi se ti na želodec, tako kot so nas strašile mame
Ključne besede: žvečilni, gumi, zaprtje, prebava, želodec
Priljubljena slaščica, ki je izjemno popularna ne samo med otroki, ampak tudi med odraslimi, je narejena iz sintetičnih materialov ter močnih sladil. Seveda pa so tu tudi raznorazni materiali, ki zagotavljajo lepljivost, raztegljivost, aromo ter okus. Čeprav naj bi določeni žvečilni gumiji koristili zobem, za prebavo niso najboljši, če jih po nesreči pogoltnemo.
Ko smo bili otroci, so nas starši velikokrat opozorjali, da ne smemo pogoltniti žvečilnih gumijev, saj bi se lahko prilepili na želodec. Glede na to, da ga je že skoraj vsak od nas kdaj pogoltnil, te bo zagotovo zanimalo, kakšne so posledice tega.
Ga lahko prebavimo?
Ko zaužijemo žvečilni gumi, ga naša slina poskuša že takoj prebaviti, zato tudi izgubi okus in postane bolj trden, a je za popolni razkroj prešibka. Osnovo žvečilnega tvorijo neprebavljivi elementi, ki jih želodec sicer razgradi na manjše molekule in potisne v tanko črevo, prebaviti pa jih telo torej ne more. Iz tankega črevesa potuje v dvanajstnik in trebušno slinavko, vse do debelega črevesa, kjer se nahaja na milijarde bakterij, ki pripomorejo k dokončnemu razkroju sestavine. Tako tudi žvečilni gumi pristane v zadnjem delu prebavne cevi oziroma danki. Tako da brez skrbi, zaužita "žvečilna" pristane v straniščni školjki kakšen dan ali dva po zaužitju.
Se lahko zalepi za želodec?
Starše je vedno skbelo, da se nam bo zaužit žvečilni gumi prilepil na želodec, glede na to, da ga je včasih nemogoče odstraniti, ko se prilepi na kakšen predmet. Načeloma ga telo izloči, v najslabšem primeru pa lahko pride do zaprtja.
Je to lahko nevarno?
Kljub temu, da ne more škoditi tvojemu zdravju, vsekakor ni dobro, da bi jih "jedel" oziroma namenoma užival. Ob prekomernem uživanju, lahko pride do težav v prebavnem sistemu oziroma do zaprtja.